„Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i zależności wśród osób starszych na całym świecie, wpływając na sposób myślenia i zachowania wraz z wiekiem. Ale co by było, gdybyś mógł powstrzymać tę zwyrodnieniową chorobę?
Pierwsze na świecie badanie przeprowadzone przez University of South Australia może to urzeczywistnić, ponieważ nowe badania genetyczne wykazują bezpośredni związek między demencją a brakiem witaminy D.
Badając związek między witaminą D, cechami neuroobrazowania oraz ryzykiem demencji i udaru, badanie wykazało:
niski poziom witaminy D wiązał się z mniejszą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem demencji i udaru mózgu
analizy genetyczne potwierdziły przyczynowy skutek niedoboru witaminy D i demencji.
W niektórych populacjach aż 17% przypadków demencji można by zapobiec poprzez zwiększenie u wszystkich normalnych poziomów witaminy D (50 nmol/l).
Demencja to przewlekły lub postępujący zespół, który prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych. Około 487 500 Australijczyków żyje z demencją i jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów w kraju. Na całym świecie ponad 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku diagnozuje się 10 milionów nowych przypadków.
W badaniu genetycznym, wspieranym przez Narodową Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych, przeanalizowano dane od 294 514 uczestników z brytyjskiego Biobanku, badając wpływ niskiego poziomu witaminy D (25 nmol/l) oraz ryzyko demencji i udaru mózgu. Nieliniowa randomizacja Mendla (MR) – metoda wykorzystania zmierzonych zmienności w genach do zbadania przyczynowego wpływu modyfikowalnej ekspozycji na chorobę – została wykorzystana do testowania przyczyn leżących u podstaw wyników neuroobrazowania, demencji i udaru mózgu.
Starszy badacz i dyrektor Australijskiego Centrum Precyzyjnego Zdrowia UniSA, profesor Elina Hyppönen, mówi, że odkrycia są ważne dla zapobiegania demencji i doceniania potrzeby zniesienia niedoboru witaminy D.
„Witamina D jest prekursorem hormonu, który jest coraz częściej uznawany za szeroko rozpowszechniony wpływ, w tym na zdrowie mózgu, ale do tej pory bardzo trudno było zbadać, co by się stało, gdybyśmy byli w stanie zapobiegać niedoborom witaminy D” – mówi prof. Hyppönen.
„Nasze badanie jest pierwszym, które bada wpływ bardzo niskiego poziomu witaminy D na ryzyko demencji i udaru mózgu, wykorzystując solidne analizy genetyczne wśród dużej populacji.
„W niektórych kontekstach, w których niedobór witaminy D jest stosunkowo powszechny, nasze odkrycia mają istotny wpływ na ryzyko demencji. w normalnym zakresie.”
Odkrycia są niezwykle istotne, biorąc pod uwagę wysoką częstość występowania demencji na całym świecie.
„Demencja jest postępującą i wyniszczającą chorobą, która może wyniszczać zarówno jednostki, jak i rodziny” – mówi prof. Hyppönen.
„Jeśli jesteśmy w stanie zmienić tę rzeczywistość, zapewniając, że nikt z nas nie ma poważnego niedoboru witaminy D, przyniesie to również dalsze korzyści i możemy zmienić zdrowie i samopoczucie tysięcy”.
Większość z nas być może nie będzie miało tego problemu , ale dla każdego, kto z jakiegokolwiek powodu może nie otrzymywać wystarczającej ilości witaminy D ze słońca, modyfikacje diety mogą nie wystarczyć, a suplementacja może być potrzebna.”